Nevezetességeink
A békéscsabai várostörténeti vetélkedőn a résztvevő iskolák csapatainak a város nevezetességeinél kialakított állomásokon kellett tanúbizonyságot adniuk Békéscsabával kapcsolatos ismereteikről. A versenyt megtisztelte jelenlétével városunk polgármestere is, aki a következőképpen köszöntötte a verseny résztvevőit:
„Nagyon fontos, hogy az itt felnövőket, az itt tanulókat és a városhoz kötődőket itt tartsuk. Mi, akik tudunk tenni azért, hogy erősebb kötődés alakuljon ki a fiatalokban Békéscsaba iránt, össze kell fognunk és ezt elő kell segítenünk. A mai eseményt azért tartottam fontosnak, mivel ezáltal is erősíteni tudjuk az érzelmi kötődést és felhívni a figyelmet környezetünk szépségeire, értékeire.
Városismeretből felsőfokon
Városunkban városismereti vetélkedőt rendeztek Ugrai Gábor bácsi, történelemtanárunk vezetésével. A vetélkedőről részletesebben a Nevezetességeink c. posztban olvashatsz.
A gepida temetőnél jártunk
2015. június 2-án lehetőségünk nyílt megtekinteni a kétszáz sírból álló gepida temetőt Berettyóújfalu határában, ahol fotókat is készíthettünk. A sír feltárásról bővebben a Szenzációs leletekre bukkantak Berettyóújfaluban c. posztban olvashatsz.
Szenzációs leletekre bukkantak Berettyóújfaluban
2015. június 2-án lehetőségünk nyílt megtekinteni a kétszáz sírból álló gepida temetőt Berettyóújfalu határában, ahol fotókat is készíthettünk. Ezeket A gepida temetőnél jártunk c. posztban láthatjátok.
A feltárásról így írt a berettyóhír.hu: Magyarországon egyedülálló, közel kétszáz sírból álló gepida temetőt találtak a Salisbury Régészeti Kft. szakemberei a debreceni Déri Múzeum megbízásából Berettyóújfalunál, egy útépítést megelőző feltárás során. A temető az elmúlt évek legnagyobb felfedezése ebből a korszakból, hatalmas gepida leletanyaggal büszkélkedik.
A titokzatos gepidákat – néhány írásos forrástól eltekintve – csak a régészeti leletek alapján ismerhetjük meg. Az utóbbi években csupán kisebb temetőket találtak a kutatók, így a most Berettyóújfalu határában előkerült közel kétszáz sír egyedülállónak tekinthető, az elmúlt évek legnagyobb gepida leletanyaga, országos szinten a legjelentősebbek közé tartozik.
A Veress Ferenc Szakképző Iskola diákjai Szlovákiában
Iskolánk több mint húsz tanulója a Rákóczi Szövetség ifjúsági szervezetének tagja. Ennek köszönhetően számos kiránduláson voltunk Romániában és Szlovákiában. Ez év tavaszán ún. Felvidéki Sétán, magyarországi és felvidéki diákok közös kirándulásán vehettünk részt. Borsi várában – Rákóczi fejedelem születési helyén – számos korabeli emléktárgyat, a fejedelemről készült festményt láthattunk. A Görgey család emlékét gondosan ápolt sírhely őrzi napjainkban is. A Thököly-család kastélyában rengeteg emléktárgy őrzi a régiek emlékét. Végül egy durrdefektet is kaptunk.
Makettkirály
Sánta Dániel iskolánk 8. osztályos tanulója. Hobbija nem mindennapi, katonai járművek makettjeit készíti. Nap, mint nap foglalkozik vele, amikor van egy kis szabadideje. Édesapja nagyon támogatja, segíti munkáját. Egy-egy darab készítése többhetes precíz munkát igényel előzetes kutatások, utánaolvasások mellett. Hosszútávra tervez, akár kiállításokon is gondolkodik.
Március 15-e a Kazinczyban
Idén is megemlékeztünk a március 15-ei forradalomról a Kazinczy Ferenc Tagiskola aulájában egy remek műsor keretében. Alsós és felsős tanulók, valamint iskolánk énekkara egyaránt szerepeltek. Magyarszakos tanáraink segítségével állították össze a műsort, melyet kétszer is előadtak a szereplők. Egyszer szüleiknek, majd diáktársaiknak. Megható műsor volt. Tanáraink és tanulóink fekete-fehér ünneplőben, kokárdával ingükön nézték a műsort. Az aula is magyar színekben pompázott, amit a szünetekben és az órákon díszítettek a diákok néhány tanár segítségével.
Történelem, nekünk
Tudjuk-e, miből lehet arra következtetni egy versenyen, hogy a célnak megfelel? S mi is a cél?
Ezeken, és ezekhez hasonló kérdéseken gondolkoztam, míg a 2015. március 19-i történelemverseny tartott az iskolában. A válaszokat a következőkben, saját tapasztalataim alapján megosztom a kedves olvasókkal, de előbb nézzük, mi is történt eme jeles napon?
Minden iskola szokott versenyeket tartani, ehhez nem fér kétség. Jelen esetben is így történt, hogy a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium Mezőberényben házi történelemversenyt szervezett.Témánk a ’48-as forradalom évfordulójához kapcsolódott. Különböző feladatok szerepeltek a listán.
A versenyzők csapatokban szerepeltek. Előzetes feladat a témához kapcsolódó plakátok leadása volt, ez megtörtént már a verseny előtt. Ezen plakátok pontozásra kerültek három szempont szerint: tartalom, ötletesség, kidolgozottság.
Fest, sportol, zenél és még jól is tanul
Kulhavi Nikolettát, a Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium 11. b osztályának tanulóját tanulmányairól és a hobbiként űzött sportokról kérdeztük. Elmondása szerint amióta eszét tudja egy-két alkalom kivételével mindig is kitűnő bizonyítvánnyal zárta az iskolapadban töltött éveit. Kéttanításinyelvű osztály diákja, így az angolt emelt szinten tanulja, emellett pedig franciából is jeleskedik.
A Bolyaiban is folytatta diákönkormányzati munkáját. Idén ő is nagy lelkesedéssel vehetett részt a Bolyai nevet viselő iskolák salgótarjáni találkozójának szervezésében. Minden programon ott van, ahol kell és ahol számítanak rá, megbízható ember. Szívesen segít bárkinek, akinek szüksége van rá.
Sokoldalú tehetség a Salgótarjáni Bolyaiban
Manapság nagyon nehéz megfelelni a követelményeknek. Legyenek jó jegyeink, sportoljunk, éljünk egészségesen, legyünk csinosak, egy szóval: tökéletesek. Ezt persze lehetetlen teljesíteni, ám rengetegen törekszünk rá. Így van ezzel Kulhavi Nikoletta is. Erőfeszítései eredményekkel is szolgálnak, az idei félévben kitűnő bizonyítványt kapott, az iskolai röplabdacsapattal a dobogó első fokára állhattak a megyei fordulóban. Az elmúlt években történelmi témájú megmérettetéseken jeleskedett megyei 2. helyezéssel. Őt mutatjuk be Fest, sportol, zenél és még jól is tanul c. posztunkban.