Fizikából képviseli Magyarországot
Plaszkó Noel, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium 11. c osztályos tanulója a többfordulós válogatóversenyen nyújtott teljesítménye alapján tagja lett annak az 5 fős csapatnak, akik Magyarországot képviselhetik a thaiföldi Nakhonratchismában rendezett 28. Ifjú Fizikusok Nemzetközi Tornáján. Felkészítő tanárai: Pál Mihály, Zámborszky Ferenc. Gratulálunk!
Akik már TUDNAK valamit - Kutató diákok a Lánczos Kornél Gimnáziumban
TUDOK 2015 – március 20-án megkezdődik a Tudományos Diákkörök XV. Országos Konferenciája. Tudományos munkával lehetett nevezni, és a regionális válogatók alapján jutottak a legjobbak az országos döntőbe. A Lánczos Kornél Gimnáziumot idén 3 diáklány képviseli három különböző kutatással. Szabados Dóra (12. A) különböző módon szennyezett talajokban figyelte meg, hogyan csíráznak ki bennük a növények; Magyar Anna (10. A) a látássérülteknek elsősorban a szociológia területére besorolható problémáival foglalkozott; Ács Virág (11. A) pedig abból a kérdésből indította kutatását: lehet-e az illatokat számítástechnikai eszközökkel továbbítani.
Hogy tudományos szempontból mire jutottak ezekkel a projektekkel, szaklapokba való elemzést kíván; eredményességük már kiderült a regionális válogatón. A hogyanra joggal kíváncsi egy külső megfigyelő: milyen útja van annak, hogy valakiből kutató diák legyen?
Magyar gimis csapatok a Shell Eco-marathonon
230 diákcsapat indul a Rotterdamban május 21-24-én megrendezésre kerülő megmérettetésen, hogy új, energia-hatékony járműveiket bemutassák. A magyar csapatok közül a kecskeméti Kandó Kálmán Szakközépiskola diákjai már régi versenyzők, a pécsi Árpád Fejedelem Gimnázium diákjai azonban most először indulnak. (Youtube videoforrás: KTV)
Harcművészeti és Kaszkadőr Kör
A természettudományos ismeretek harcművészeti alkalmazásai témakörre épülő OPER-6119G pályázat keretében keresik a Kocka Kör Harcművészeti és Kaszkadőr Körének tagjai a kapcsolatot a biológia, fizika, történelem stb. tárgyak és a Jiu Jitsu (japán eredetű harcművészet) között minden kedden és csütörtökön 18.00-19.30 között a Debreceni Árpád Vezér Általános Iskola tornatermében. A tréningek a korosztály tekintetében (is) nyitottak: így akár a nagyszülők és unokák is együtt edzhetnek. Várunk minden kedves érdeklődőt!
Irány az országos Jedlik-verseny!
A körzet 31 induló diákja közül a hajdúdorogi Móra F. Általános Iskola tanulói idén is kiemelkedően szerepeltek a Jedlik Ányos fizika- és matematikaverseny regionális fordulóján. Gyuró András, Gál Hedvig és Cserbán Katalin mindössze 1-2 pontveszteséggel I. díjasok, Gergely Kristóf és Szalka Jázmin II. díjasok lettek. Az összesített eredmények alapján áll majd össze az országos döntő résztvevőinek névsora. Közülük egészen biztos, hogy nem egy szerepel majd az áprilisi országos versenyen. Nagyon szurkolunk nekik.
Egy életre megérintette őket a fizika tudománya
A Jedlik Ányos fizika- és matematikaverseny fordulóin minden évben több ezer diák méretteti meg magát 3.-tól 10. évfolyamig és a magyar iskoláktól a külhoni magyar diákokig. Idén ugyancsak szép számmal, 19 hajdúdorogi Mórás diák jutott be az előzetes feladatok megoldása után a második, regionális fordulóra, melynek feladatsorát az ország különböző pontjain egyazon időben írták meg. Ennek adott helyet a napokban a Móra F. Általános Iskola és AMI Hajdúdorogon, ahol a körzetből 31 tehetséges diák írta meg a versenyfeladatot, melyet helyben ki is javítottak. A Móra diákjai idén is hozták a formájukat.
A fizika mindenkié - felhívás tanár-, diák-együttműködésre
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat 2015. április 18-ára meghirdeti “A fizika mindenkié” című országos rendezvényét.
Felkérik az ország összes fizikatanárát, hogy tanítványaikkal együtt legyenek szószólói a fizika ügyének, segítsenek minél közelebb hozni a fizika tudományát az ország közvéleményéhez.
Elképzeléseik szerint az országos rendezvény számos, ugyanazon a napon, 2015. április 18-án megvalósuló helyi kezdeményezésű program sokszínű együttese lenne – határt csak a fantázia szabhat. 2015. hivatalosan is a Fény Éve, ezért ezt a napot a „fény” jegyében tegyük emlékezetessé a legváltozatosabb fényre irányuló vetélkedők, kísérletek megvalósításával.
A felkészülést a következő ötletekkel segítik: fényfestés, készítsünk szivárványt, hasonlítsuk össze a LED-et a hagyományos izzóval, készítsünk napórát
További ötletek itt: http://afizikamindenkie.kfki.hu/?q=tletb-rze
Tehetséggondozás MINDENKINEK – Alkotóhét a Lánczosban
A Lánczos Kornél Gimnázium Alkotóhetén a tanárok egy témával foglalkoznak: vezetik és irányítják egy diákcsoport tanulási, kutatási vagy művészeti tevékenységét.
A nem hagyományos tanulási forma komoly szakmai kihívás és lehetőség a tehetséggondozásban mind a szaktanárok, mind pedig a résztvevő diákok számára.
A székesfehérvári Lánczosban egy hét erejéig minden évben felborul a hagyományos tanítás rendje: ez az iskola Alkotóhete. A gimnázium tanárai szakmai programokat hirdetnek: az egy-egy csoportba jelentkező diákok egy héten keresztül elmélyülten foglalkozhatnak a kiválasztott tudományterülettel, kutatással, interdiszciplináris témával vagy művészettel.
Az Alkotóhét tematikája mindig nagyon színes: az elmúlt években a hologramkészítéstől a botanikai vizsgálódásokon, az igazságszolgáltatás működésén, a korongozáson, a hírszerkesztésen át a brit királyi család történetének angol nyelvű tanulmányozásáig sok minden előfordult.